Żyjemy w czasach, w których w sposób ciągły poszukuje się metod do podwyższania wyników finansowych, osiągania coraz lepszych wskaźników efektywności i bycia bardziej konkurencyjnym dla galopującego rynku. Jednak biznes to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą, począwszy od zarządu, przez wszystkie szczeble kadry menedżerskiej, pracowników oraz personel pomocniczy.
Z badań przeprowadzonych przez Grant Thornton w 2018 r. wynika, że panie stanowią jedynie 34% wyższej kadry kierowniczej w polskich przedsiębiorstwach. A wyniki ankiet przeprowadzonych przez HRK w lutym 2019 r. obrazują, iż kobiety na tych stanowiskach najbardziej blokuje w rozwoju niskie poczucie własnej wartości. Aż 65,3 proc. kobiet-managerek, które wzięły udział w badaniu uważa, że płeć ma znaczenie w awansie w strukturze firmy. Powodem jest tzw. „szklany sufit” oraz wciąż istniejące przekonanie, że w wybranych branżach kobiety nie dadzą sobie rady, a także przekonanie, że kobiety nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do zajmowania kierowniczego stanowiska w firmie. Uczestniczki badania uważają również, że płeć ma wpływ także na różnicę wynagrodzeń.
Czy można coś zrobić, aby wesprzeć kobiety biznesu? By ich potencjał został zauważony i właściwie zastosowany na drodze rozwoju ich samych, firm oraz pracowników? Co zrobić by kobiety uwierzyły w swoją wartość i rozwijały się w zgodzie z innymi rolami jakie pełnią we współczesnym świecie.
Do największych blokad rozwoju, jakie definiują same kobiety należą:
- niskie poczucie własnej wartości,
- zbytni perfekcjonizm,
- podejście mężczyzn do kobiet,
- łączenie obowiązków rodzinnych z pracą,
- stereotypy,
- brak wsparcia środowiska
- brak wsparcia innych kobiet.
I tu z pomocą przychodzi Trening Mentalny od lat regularnie stosowany w sporcie. Korzysta z niego i otwarcie o tym mówi nasza gwiazda tenisa Iga Świątek „Mózg też trzeba przygotować i wyćwiczyć tak jak mięśnie”. Czym więc jest taki trening i w jakim wieku przynosi efekty? Trening mentalny oparty jest na metodach oddziaływania i auto-oddziaływania na ludzki umysł, dzięki czemu pomaga wypracować odporność wewnętrzną i zmienić nasze nastawienie do życia niezależnie od występujących sytuacji. To praca z własnym mózgiem, z zastosowaniem elementów: psychologii, endokrynologii, fizjologii, socjologii i filozofii. Nasz mózg jest plastyczny przez całe życie, więc systematyczna, świadoma praca z własną głową powoduje rozwój nowych połączeń neuronalnych i wzmacnia na naszą kondycję psychiczną.

Przyszedł czas, aby Kobiety Biznesu wykorzystywały Trening Mentalny jako narzędzie pracy. Kobiety łączą dość elastycznie kompetencje twarde (umiejętności fachowe szczególnie doceniane w męskim świecie) i miękkie (budujące trwałe, autentyczne relacje zespołowe).
Jako liderki potrafią:
- Wyznaczać ambitne cele i ściśle planować realizacje zadań.
- Budować relacje i inspirować ludzi do rozwoju.
- Budować skuteczne zespoły projektowe z jasnym sposobem komunikacji.
- Krytycznie podchodzić do własnych osiągnięć i naprawiać błędy.
- Brać odpowiedzialność za siebie i zespoły którymi zarządzają.
- Kierować zmianami w organizacji.
Kobieta stojąca na czele zespołu dążącego do osiągania założonych celów biznesowych – Nie ma łatwo! A często zarządza podwójnie, jeden zespół w pracy a drugi zespół to własna rodzina. Ambitne, przemęczone i przekonane o tym, że same muszą dać radę, nie proszą o pomoc, a to od kondycji psychosomatycznej zależy sens i zadowolenie z własnego życia. Jak powiedział Jacek Walkiewicz (trener motywacyjny) „Aby zapalać innych samemu trzeba płonąć”. Dlatego w indywidualnym treningu mentalnym masz możliwość odpuścić niepożądane emocje, wzmocnić swoje słabe strony, pozbyć się stresu i wątpliwości wynikających z ludzkiego lęku, które przy rosnącej odpowiedzialności, skrywane gdzieś głęboko w głowie z czasem mogą stać się przyczyną wypalenia zawodowego czy nawet wieloletniej depresji. W czasie sesji 1:1 lub/i warsztatów z zastosowaniem treningu mentalnego zdobywasz nowe, świadome umiejętności zarządzania sobą w oparciu o balans a nie o wieczną gonitwę. Uczysz się godzić obowiązki zawodowe i prywatne bez ciągłej pretensji o zaniedbywanie któregoś z obszarów. Trening mentalny jest procesem podobnie jak trening ciała, wymaga praktyki, systematyczności, konsekwencji i wysiłku, dostarczając jednocześnie metod rozwoju i regeneracji.