Sandra Bujnowska

autorka Ewa Wyderka

Kim jesteś i czym się zawodowo zajmujesz?

Nazywam się Sandra Bujnowska i jestem dyrektorem, prezesem zarządu, kosmetologiem oraz ekspertem medycyny estetycznej. Dodatkowo zajmuję się szkoleniami branżowymi z kosmetologii. Jestem franczyzodawcą i prowadzę produkcję kosmetyków detalicznych i profesjonalnych. Prywatnie moją największą pasją jest podróżowanie. Chciałabym kiedyś zwiedzić cały świat. Zamiłowanie do eksplorowania kultur łączę z miłością do kuchni, próbując smaków z całego świata i ucząc się gotowania nowych potraw. W ostatnim czasie również bardzo zajmuje mnie edukowanie się w psychologii sprzedaży.

Jaką drogę przebyłaś, by dotrzeć do punktu, w którym jesteś?

Moja droga przypomina trochę wejście na Rysy przez amatora górskich wspinaczek. Początkowo udając się w nieznane z lekką ekscytacją i strachem, stopniowo szłam do przodu, stawiając małe kroczki. Potem, gdy pojawiły się pierwsze przeszkody, nie przestraszyłam się, tylko intensywnie myślałam, jak mogę się przed nimi zabezpieczyć i co powinnam zrobić, aby móc iść dalej. Gdy pojawiły się zmęczenie i potrzeba wyrzeczeń, szłam dalej. 

W pewnym momencie udało mi się przyzwyczaić swój organizm do coraz cięższej pracy i wraz z rosnącą górą, rosła moja siła. Po drodze czasem ogrzewało mnie słońce umilające moją wędrówkę, a czasem znienacka atakowała mnie burza. Nie poddawałam się. Niezależnie od warunków i sytuacji zawsze dawałam z siebie 100%. Moja wędrówka się jeszcze nie skończyła, gdzieś już widać ten szczyt i na pewno jestem dużo bliżej niż na początku, ale muszę iść dalej, dopóki nie wejdę na samą górę.

Skąd pomysł na biznes?

Wielu ludzi szuka pomysłów na siebie i swój biznes przez wiele lat. Szukają ich na podstawie poszczególnych umiejętności, zainteresowań, pasji lub dzięki sile wyobraźni. Jeszcze inni szukają pomocy w rozmaitych poradnikach biznesowych, rozmów z ekspertami, czy uważnie analizują rynek i obserwują trendy. Ja od samego początku wiedziałam, co chcę robić w życiu. Moja mama jest kosmetologiem z wieloletnim stażem, dlatego zawsze mówię, że pasję do szeroko pojętej kosmetyki miałam zapisaną w genach.

Wydarzenia, które Cię zmieniły.

Takich wydarzeń było wiele. Patrząc wstecz, podjęłam tyle trudnych decyzji w swoim życiu, że niejednokrotnie zdarza mi się rozmyślać, co by było, gdyby… Najważniejszą zmianę w życiu przeszłam po wyjeździe za granicę. Był to zdecydowanie najważniejszy krok w moim życiu. Zarówno, jeśli chodzi o sprawy zawodowe, jak i osobiste. Obcowanie z nowymi środowiskami, ludźmi i kulturami pozwoliły mi uzyskać kompletnie nową perspektywę, która między innymi przyczyniła się do stworzenia biznesu moich marzeń.

Co uważasz za swój największy sukces?

Jestem bardzo dumna ze swojego biznesu. Szczerze przyznaję, że jest to moje największe osiągnięcie, na które patrzę z dumą. Udało mi się osiągnąć sukces w środowisku międzynarodowym, nie zapominając przy tym, jak dbać o swoją firmę i nie zapominając o pracownikach oraz klientach. Moja praca jest też bardzo ciekawa i pozwoliła mi rozwinąć niesamowitą ilość umiejętności, których używam również w życiu prywatnym.

Najlepsza, najgorsza rada, jaką w życiu dostałaś.

Najgorsza rada, którą dostałam i pamiętam do dzisiaj: „Nie próbuj niczego nowego, bo to może się nie udać”.

Najlepsza z kolei: „Żyj w zgodzie ze sobą i swoją intuicją. Zawsze staraj się być szczerym i uprzejmym wobec innych, a z pewnością odnajdziesz szczęście.”

Najtrudniejsza decyzja w życiu, jaką podjęłaś.

Gdy już wyjechałam do Wielkiej Brytanii, trochę czasu zajęło mi podjęcie decyzji o stworzeniu tam biznesu. Musiałam pogodzić się z tym, że zaczynam kompletnie od zera jako nikt w obcym kraju.

Biznes, a rodzina.

Oczywiście rodzina, bo nie ma nic ważniejszego od niej. Niestety, jeżeli chcemy rozwinąć swój biznes, to musimy umiejętnie organizować swój czas. Aby zapewnić, że rodzina i biznes rozwijają się w harmonii. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę potrzeby obu stron. Przedsiębiorca powinien określić priorytety i ustalić harmonogram, który uwzględnia czas na pracę oraz czas dla rodziny.

Osobiście uważam, że taki balans jest możliwy do osiągnięcia. Mówię to ze swojego doświadczenia. Pomimo ilości pracy, którą mam, zawsze jestem w stanie znaleźć czas dla swojej rodziny, a oni wiedzą, że mogą na mnie liczyć.

Co Cię motywuje?

Potrafię sama siebie motywować. Czerpię ogromną, osobistą satysfakcję z osiągania postawionych sobie celów. Wierzę, że jeśli zmienię swoje życie na lepsze, moje starania przyniosą mi wymierne korzyści w postaci osobistego wzrostu i rozwoju. Dlatego każdego dnia podwyższam swoją poprzeczkę, a z racji coraz trudniejszych i większych zadań, które udaje mi się realizować, nie tracę swojego zapału ani apetytu na sukces. 

Kto Cię inspiruje?

Moja rodzina i znajomi. Kibicujemy sobie nawzajem. Ich sukcesy bardzo mnie cieszą i motywują, do dalszego działania. Jednocześnie są dla mnie niesamowitym wparciem i czuję, że kiedy ja jestem szczęśliwa, to mam z kim się dzielić moim szczęściem. 

Czego chciałabyś się nauczyć?

Chciałabym rozwinąć swoją asertywność. Jest to niesamowicie ważna umiejętność, która służy do lepszej komunikacji z innymi oraz ustalania granic. Rozwijanie asertywności, wspomaga lepszą samoświadomość i pewność siebie.

Co zawsze masz przy sobie?

Butelkę wody, błyszczyk i telefon.

Przeczytaj także