Kobieta w biznesie – czy może liczyć na odpowiednią emeryturę?

autorka Marta Sionkowska

Rozmawiając z klientami o zabezpieczeniu przyszłej emerytury, zauważam znaczące niedoszacowanie kapitału dla kobiet. Odnoszę wrażenie, że często zbyt nisko oceniamy ich potrzeby finansowe. Zarówno te obecne, dotyczące zabezpieczenia tu i teraz, jak i te przyszłe, pozwalające godnie i na tym samym poziomie żyć na emeryturze. Jest przynajmniej kilka argumentów za tym, aby kobiety zabezpieczały dla siebie zdecydowanie większy kapitał.

Większy kapitał emerytalny dla kobiety. Dlaczego? 

Niepodważalnym argumentem jest fakt, że to kobiety przez kilkanaście miesięcy albo kilka lat, mają odprowadzane mniejsze składki emerytalne. Powodem jest chociażby urodzenie dziecka czy dzieci. Ich przychody z prowadzonego biznesu spadają, a do tego nie zawsze decydują się wrócić do pracy odrazu po urlopie macierzyńskim. To kobiety częściej zawieszają swoją karierę zawodową na kilka lat, aby zająć się dziećmi. Urlop Tacierzyński dalej nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

Kolejny argument to statystyki. Niezmiennie pokazują, że kobiety żyją około 10 lat dłużej. Zatem większy kapitał odkładany na prywatną emeryturę dla nich, to konieczność.

Zdarzają się sytuacje, kiedy mąż w ogóle nie dożywa wieku emerytalnego, albo śmierć przychodzi na tyle wcześnie, że wdowa nie nabiera jeszcze praw do emerytury.

Podobny scenariusz czeka kobietę, kiedy w małżeństwie zastosowano rozdzielność majątkową. Oczywiście jeśli małżonkowie posiadali odpowiednie polisy na życie, to w przypadku śmierci, pozwolą one drugiej połówce, żyć na tym samym lub podobnym poziomie przez wiele lat. Ale czy taki kapitał wystarczy również na zabezpieczenie życia podczas emerytury?

Dwa rodzaje prywatnej emerytury

Kiedy kobieta decyduje się na prowadzenie firmy, pojawia się jeszcze jedno ryzyko. Możemy dożyć wieku emerytalnego w zdrowiu, z odpowiednim zabezpieczeniem finansowym na ten czas. Ale może zdarzyć się sytuacja, kiedy po drodze spotka nas poważny wypadek lub choroba, która uniemożliwi nam dalsze prowadzenie firmy i zarabianie. W takiej sytuacji pomimo chęci, może okazać się, że brakuje pieniędzy nawet na podstawowe koszty życia i leczenie. Tym bardziej trudno będzie odkładać na emeryturę.

Konieczne więc jest, aby budując strategię rozwiązań, dopasowanych do każdego etapu życia kobiety, uwzględnić zabezpieczenie wszystkich scenariuszy. Dzisiaj rynek finansowy i ubezpieczeniowy daje nam takie możliwości, więc trzeba z nich korzystać, aby kobiety mogły czuć się bezpieczne finansowo.

Autorka

  • Marta Sionkowska

    Specjalistka ds. Sukcesji w Firmie i Rodzinie
    Od 13 lat wspieram przedsiębiorców w zabezpieczaniu ich majątku zarówno firmowego jak i prywatnego. Buduję indywidualne długookresowe plany ubezpieczeniowo finansowe, które chronią ich życie, na kilku płaszczyznach: utrzymanie płynności finansowej i dochodu w trudnych sytuacjach zdrowotnych, prywatny kapitał na leczenie, ochrona majątku, zabezpieczenie wzajemne wspólników, sukcesja w firmie i rodzinie.

    facebook.com/martasionkowska.ubezpieczenia.inwestycje

Przeczytaj także