Co i jak jeść, aby być bardziej produktywnym biznesowo?

autorka Julia Szymanowicz

Poznaj 6 praktycznych wskazówek, które pozwolą Tobie lepiej skoncentrować się na spotkaniach biznesowych, łatwiej i szybciej zapamiętywać niuanse, a także zachować optymalny poziom energii. Na zachętę dodam, że wcielając te nawyki od zaraz, zgrabna sylwetka pójdzie z w tym w parze.

1. Owoce i warzywa – zjadaj codziennie min. 500 g owoców i warzyw w formie nieprzetworzonej. Mają one mało kalorii, a przy okazji dużo witamin, składników mineralnych, błonnika oraz antyoksydantów, spowalniających procesy starzenia. Owoce i warzywa stanowią więc świetne “paliwo” do efektywności w pracy, a także wsparcie ogólnej kondycji całego organizmu. Zadbaj o to, aby w każdym z posiłków znalazło się min. 100 g owoców lub warzyw.

2. Orzechy – zjadaj minimum 30 g dziennie. Wpływają one na długowieczność, profilaktykę chorób dietozależnych, zdrową cerę, włosy oraz sylwetkę. A to dlatego, że każdy gatunek zawiera w sobie coś cennego. Albo szereg witamin, składników mineralnych, błonnika, lub prozdrowotnych kwasów tłuszczowych. Warto, więc jeść orzechy naprzemiennie gatunkowo. Ale uwaga, mimo że są one super zdrowe, jedzone jako przekąska są zgubne, ponieważ są bardzo kaloryczne. Lepszym wyborem jest dodanie ich do konkretnego posiłku, jako posypka do owsianki, makaronu itd.

3. Cukier – staraj się wykluczyć całkowicie. Sam w sobie nie będzie szkodliwy, szkody przyniesie jego nadmierna ilość. Cukier wnosi do diety sporo energii, bez wartości odżywczych, co będzie ją zubażać. Korzystniej więc byłoby kalorie z cukru przeznaczyć na coś wartościowego, np. dodatkową porcję orzechów, gorzkiej czekolady lub owoców. Nie musisz oczywiście jeść mdłych, pozbawionych smaku dań, ale np. znaleźć zamiennik cukru. Oprócz tego cukier (sacharoza) naszemu mózgowi funduje coś czego nie znosi czyli gwałtowne wahania poziomu glukozy, dlatego z tego względu też należałoby zastąpić go bezpieczniejszą substancją jak np: erytrytol, ksylitol, stevia, lub tagatoza.

4. Regularność – zjadaj 3-5 posiłków w regularnych odstępach czasu, najlepiej o podobnej kaloryczności. Zadbaj o to aby w każdym z nich znalazły się owoce/ i lub warzywa, pełnowartościowe źródło białka (ryby, mięso, jaja, rośliny strączkowe lub tofu), porcja zdrowych tłuszczów (orzechy, oliwa z oliwek, masło orzechowe, pestki nasiona) i oczywiście węglowodanów z pełnego ziarna (makaron, kasza, pieczywo, płatki owsiane). Mózg do efektywnej pracy uwielbia ustabilizowany poziom glukozy, ponieważ ułatwia to skupienie, tzw. “jasny umysł”. Spożywanie dobrze zbilansowanych posiłków, regularnie, zapobiegnie wilczemu głodowi, przez co prawdopodobnie nie będziesz mieć ochoty na podjadanie w międzyczasie.

5. Suplementacja – uzupełnij swoją dietę w witaminę D. W miesiącach październik-kwiecień jej synteza skórna witaminy jest niemożliwa, a nawet najzdrowsza dieta nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania na ten składnik. Dlatego suplementacja jest niezwykle ważna. Witaminę D potocznie określa się jako “dobrą na wszystko”, ma ona swoje receptory w komórkach całego organizmu. Udowodniono nawet, że osoby z jej niedoborem częściej chorują na choroby neurodegeneracyjne, zaburzenia depresyjne, ogólny spadek odporności organizmu. Więc jeśli chcesz wesprzeć kondycję m.in. swojego mózgu, efektywność w pracy – suplementacja, kiedy nie masz możliwości korzystania ze słońca to must have.

6. Kawa – wypijaj 3-5 filiżanek, ale tylko do 16. Udowodniono, że taka ilość zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, które są główną przyczyną śmiertelności na świecie. Kawa to silny koktajl antyoksydantów, czyli związków odpowiedzialnych za zdrowie i długowieczność i zgrabną sylwetkę jak: kwasy chlorogenowe, diterpeny, kafestol, kahweol. Ale uwaga picie kawy ma też swoją mroczną stronę. Kofeina obecna we krwi wydłuża czas zasypiania, skraca ogółem długość snu i zaburza fazę snu REM, co wszystko razem obniżać jakość snu. A wiadomo, że jeśli sen zawodzi, zawodzi wszystko inne, w tym efektywność i produktywność w biznesie. Aby więc zadbać prawidłowo o higienę snu, wypij ostatnią kawę 6-8h przed planowanym pójściem spać.

Jeśli chcesz zmienić swoją dietę, aby nauczyć się jeść regularnie, ale nie wiesz jak się za to zabrać, aby połączyć to z obowiązkami zawodowymi. Niezależnie czy chcesz podjąć się tego, aby schudnąć, poprawić swoje wyniki zdrowia, czy po prostu nauczyć się jeść zdrowo – obiecuję, że zrobię wszystko co w mojej mocy żeby pomóc Tobie osiągnąć Twój cel długoterminowo. Zapraszam Cię na konsultację dietetyczną, lub po indywidualny jadłospis, gdzie pomogę Tobie ocenić sposób żywienia i wspólnie wprowadzimy zmiany na lepsze, dopasowane do Twoich możliwości.

Przeczytaj także